سایت مذهبی وصال

Previous
Next

آقا قسم به جان شما خوب می‌شوم
باور کن آخرش به خدا خوب می‌شوم

حتی اگر گناه خلایق کشم به دوش
با یک نگاه لطف شما خوب می‌شوم

این روزها ز دست دل خویش شاکیم
قدری تحملم بنما خوب می‌شوم

من ننگ و عار حضرتتان تا به کِی شوم
کِی از دعای اهل بکا خوب می‌شوم

جمعی کبوتر حرم فاطمی شدند
من هم شبیه آن شهدا خوب می‌شوم

گر چه دلم ز دوری تان پر جراحت است
در چشمه سار ذکر و دعا خوب می‌شوم

من بدترین غلام حقیر ولایتم
ای بهترین امام، بیا، خوب می‌شوم

با این همه بدی به ظهور شما قسم
با یک نسیم کرب و بلا خوب می‌شوم

 

سیدمحمد میر‌هاشمی

شناخت امام زمان(عج) 

خواستم بگم شیعه هستم ولی چه شیعه ای فقط اسما شیعه هستم هیچ شناختی از امام زمانم ندارم و این موضوع خیلی خیلی ناراحتم میکنه دنبال کلاسا مهدویتم رفتم ولی تشکیل نشد انقدر که می تونه ادم در مورد عرفانای نوظهور کلاس پیدا کنه در مورد امام خودمون نیست می خوام امام زمانم بشنایم و باهاش آشتی کنم و از این که دیر یادش کردم معذرت بخوام و اونی باشم که آقا می خواد چیکار کنم کتاب خاصی بخونم چیکار کنم که من رو سیاه که امام خودمو نمیشناسم از شماکمک می خوام راه شناخت و آشتی بهم یاد بدید.با سپاس فراوان از زحمات شما

 

شناخت ؛ یعنی معرفت وآشنایی عمیق و واقعی نسبت به شخصی یا چیزی و شناخت امام زمان به معنای علم ومعرفت نسبت به شخصیت ومقام ومنزلت آن حضرت و آشنایی با سیره و هدف وبرنامه های ایشان . شناخت، زمینه ساز اعتقاد و ایمان و در نتیجه عمل و تعهّد است. چه زیبا فرموده است امیر بیان حضرت على«ع» که : «انّ قیمة کلّ امرى ء و قدرهُ معرفتُه»؛ بحارالانوار، ج ۲، ص ۱۸۴. «ارزش و منزلت هر کسى (به اندازه ) معرفت او است».در قرآن و احادیث، شناخت امام و اعتقاد به او، از اهمیتى ویژه برخوردار بوده و امرى واجب براى هر شخص مؤمن و متدین دانسته شده است و شناخت امام، پیوندى ناگسستنى با معرفت خدا و پیامبر دارد و زمینه ساز بینش عمیق در دین و منش درست و پسندیده در زندگى است. «امام»، پیشوا، راهنما و راهبر انسان ها به سوى تکامل و تعالى و حجّت و خلیفه خدا بر روى زمین است. «امام»، انسان کامل، برگزیده خالق، معصوم و پاک سرشت و واسطه فیض الهى است و مقامى بس والا در میان آفریده هاى خداوند دارد. «امام» طریق وصول به «حقیقت» و مبیّن و مفسّر «شریعت» است و… همان گونه که اطاعت و تبعیت از امام و دوستى او، بایسته و واجب است، شناخت شخصیت و ویژگى هاى او نیز ضرورى است. در روایات و نصوص معتبر دینى نیز، سفارش خاصى به شناخت «امام» شده است.در یکى از روایات مشهور شیعه و سنّى از پیامبر اکرم«ص» آمده است : «مَن مات ولم یعرف امام زمانِه، ماتَ میتة جاهلیّة»؛ الغدیر، ج ۱۰، ص ۳۶۰ ؛ میزان الحکمة، ج ۱، ص ۱۷۱، ح ۸۴۰ ؛ بحارالانوار، ج ۷۲، ص ۱۳۵.
؛ «هر کسى بمیرد در حالى که امام زمان خود را نشناخته باشد، به مرگ جاهلى مرده است».
امام صادق«ع» این جاهلیت را چنین معرفى مى کند : «جاهلیة کفر و نفاق و ضلال»؛ کافى، ج ۱، ص ۳۷۷، ح ۳..
شناخت و معرفت نسبى و حداقلى آن حضرت، مى تواند در چند بعد صورت گیرد:
۱. شناخت شخصى و تاریخى 
در اینجا باید بدانیم که آن حضرت، دوازدهمین پیشواى معصوم ما و فرزند امام حسن عسکرى و از فرزندان امام حسین علیه السلام است. نام مبارک او «محمد» و لقب او مهدى است. او در تاریخ ۲۵۵ ه . ق در سامرا از مادر پاک نهادى چون نرجس به دنیا آمده و تاکنون به حیات خود – در خفا و پنهانى – ادامه مى دهد. او از تبار پاک رسول گرامى اسلام و امیر مؤمنان حضرت على علیه السلام و صدیقه کبرا حضرت فاطمه زهراعلیها السلام است. این شناخت مقدمه اى براى معرفت هر چه بیشتر و در نتیجه ارتباط قلبى با او است. در این رابطه مطالعه کتاب هاى تاریخى و روایى و اعتقادى ضرورى است(۱).
۲. شناخت مقام ولایت و نورانیت مهدى(عج)
در این نوع شناخت، باید با عظمت امام زمان(عج) آشنا شویم و تا حد امکان مقام نورانیت و ولایت ایشان را بشناسیم. ما معتقدیم تمام مقام هاى رسول خدا، براى امام زمان(عج) و دیگر امامان دوازده گانه نیز ثابت است (به جز مقام نبوت و رسالت). بعضى از این مقام ها عبارت است از : ۱. مقام تبیین و تفسیر قرآن ؛ ۲. مقام ولایت و حاکمیت (یعنى او را به ولایت و امامت بشناسیم و او را ولى امر و واجب الاطاعة بدانیم)؛ ۳. مقام قضا ؛ ۴. مقام تعلیم و تربیت و…(۲) مهم تر از همه اینها، توجّه به نورانیت ویژه امامان و مقام نورانى آنان است.
در مورد امام زمان(عج) روایات خاصى نیز نقل شده است؛ از جمله: عباد بن محمد مداینى مى گوید: امام صادق علیه السلام پس از نماز ظهر، دست ها را بلند نموده و دعا کردند. گفتم: جانم به فدایتان، براى خودتان دعا کردید؟ فرمود: «دعوت لنور آل محمد و سائقهم والمنتقم بامراللَّه من اعدائهم»(۳)؛ «براى نور آل محمدصلى الله علیه وآله و غایب آنان و کسى که به امر خدا از دشمنان آنان انتقام مى گیرد، دعا نمودم».
امام رضاعلیه السلام نیز درباره آن حضرت مى فرماید: «بأبى و امّى لسمّى جدّى و شبیهى و شبیه موسى بن عمران، علیه جیوب النور، یتوقّد من شعاع ضیاء القدس»(۴)؛ «پدر و مادرم فداى او باد؛ او هم نام جدّم رسول اللَّه و شبیه من و شبیه موسى بن عمران است. بر او پیراهن هاى نور است که از شعاع نور عالم قدس، فروغ مى گیرد».
آیةاللَّه حسن زاده آملى مى گوید : «امام زمان، در عصر محمدى، انسان کاملى است که – جز در نبوّت تشریعى و دیگر مناصب مستأثره ختمى – حائز میراث خاتم به نحواتم است و مشتمل بر علوم و احوال و مقامات او، به طور اکمل است. او با بدن عنصرى، در عالم طبیعى و سلسله زمان موجود است ؛ چنان که لقب شریف صاحب الزّمان بدان مشعر است… از وى به قائم، حجةاللَّه، خلیفة اللَّه، قطب عالم امکان، واسطه فیض، و عناوین بسیار دیگر نیز تعبیر مى شود… چنین کسى در این زمان، سرّ آل محمد، امام مهدى هادى فاطمى هاشمى ابوالقاسم (م.ح.م.د) نعم الخلف الصالح و درّ یک دانه امام حسن عسکرى است»(۵).
۳. شناخت اوصاف و برنامه ها
یکى از بایسته هاى معرفت امام مهدى(عج) شناخت اوصاف و ویژگى هاى اخلاقى و رفتارى است که در روایات به آنها اشاره شده است. در معرفت مهدى موعود – در منابع معتبر شیعه و سنّى – آمده است :
«او حجّت خدا، خاتم اوصیا، رهایى بخش امت، مهدى منتظر، قائم آل محمد، صاحب الامر، عدالت گستر، بقیةاللَّه، ظاهر کننده دین، خلف صالح، وارث، صاحب، مؤمّل، باسط، ثائر(انقلابى)، سیّد، خزینه دار علوم الهى، امیرامیران، امام منتظر و… است»(۸).
همچنین درباره آن حضرت آمده است : او وارث نهایى فضایل و کمالات انبیا و اولیاى الهى است. در خرد و دانش از همه پیش تر و در طاعت و عبادت و بندگى از همه پیشروتر و در کرم و بخشش از همه پیشگام تر و در شجاعت و شهامت و رشادت از همه پیشتازتر است. او از همه حلیم تر، عابدتر، پرهیزگارتر، سخى تر، عامل تر به کتاب خدا و عالم تر به اوامر الهى است. او محدّث (گفت وگو کننده با ملائکه) و مستجاب الدعوه است. سلاح و شمشیر پیغمبر و مصحف فاطمه، جامعه و میراث پیامبران نزد او است(۹).
«هدف نهایى از خلقت انسان، عبودیت و عبادت خدا و در نتیجه رسیدن به قرب (کمال نهایى) است. بر این اساس امام مهدى(عج)، وظیفه دار تأمین سعادت حقیقى و حداکثر کمال و رشد اخلاقى و فکرى مردم و تربیت و احیاى نفوس مرده است. او براى تغییر در بینش، روش و منش ناسالم مردم و ریشه کنى بنیادین مشکلات و نارسایى هاى جامعه بشرى، بصیرت و دانایى مردم را شکوفا مى سازد و بر معنویت و نورانیت آنان مى افزاید. در واقع با تزکیه و تربیت و آگاه شدن مردم، اخلاق و رفتار آنان الهى مى شود و آنان به هدف نهایى آفرینش (قرب خدا و تحقق عبادت و عبودیت) نزدیک مى شوند… در نتیجه این تکامل و تعالى روحى و عقلى، انسان ها از ظلم و ستم و فساد روى گردان شده و به نیکى، دادگرى، اخلاق، عبادت و یکتاپرستى روى مى آورند(۱۰) ؛ چنان که در روایتى، آمده است : «چون قائم ما قیام کند، دستش را بر سر بندگان مى گذارد عقول آنها را متمرکز ساخته و اخلاقشان را به کمال مى رساند»(۱۱). 
راه‌های شناخت امام زمان:
از جمله راه‌های شناخت امام زمان عبارتند از:
۱. تلاش برای آگاهی بیشتر از حضرت یا از طریق شنیدن از بزرگان و یا مطالعه‌ی کتاب‌هایی که در این زمینه نوشته شده است، مانند کتاب مکیال المکارم که مرحوم آیت‌الله سید محمدتقی موسوی اصفهانی تالیف کرده‌اند و طبق گفته نویسنده به فرمان خود امام زمان(عج) نوشته شده است این کتاب یکدوره امام‌شناسی که ترجمه فارسی هم شده است.
۲. راه دوم بوسیله ارتباط روحی و معنوی با دعا و توسل است: همانطور که در زیارت جامعه می‌فرماید: «خدایا از تو می‌خواهم که مرا از آشنایان به امامان و به حق و حقوق آنان قرار دهی!»
راه اول: راه معرفت علمی است ولی راه دوم: راه شناخت قلبی و روحی است.
۳. شناخت دستورات و خواساه های امام 
اگر چه امام زمان غایب است ولی اراده و فرمانش در میان همه‌ی خلایق جاری است. دستوراتش را باید شناخت و فرمان‌هایش را باید اطاعت کرد.
از امام صادق(علیه السلام) حکایت شده که می‌فرماید:
خوشا به حال شیعیان مهدی قائم(علیه السلام) آنان که در دوران غیبت او چشم انتظار ظهور اویند و در دوران ظهورش سرسپردگان اوامر او.»۴
حال سوال این است چگونه او امر و دستورات امام زمان(عج) را در زمان غیبت ایشان بدانیم و به آنها عمل کنیم؟
در جواب این سوال باید گفت که اگر چه در خصوص امام زمان ارتباط محسوس بین امام و مردم وجود ندارد ولی در هیچ یک از دو غیبت صغری و کبری امام زمان، پیوند امام با مردم به طور کلی قطع و گسسته نشده است زیرا در هر دو غیبت، امر سفارت و نیابت وجود داشته و دارد و از طریق نایبان، پیوند امام با مردم برقرار بوده و هست. در زمان غیبت صغری نیابت نایبان خاص بوده و در زمان غیبت کبری نیابت نایبان حضرت عام می‌باشد که با توجه به شرایط و ضوابطی که مطرح می‌کنند اطاعت فقهاء جامع الشرایط لازم و در ردیف اطاعت از امام زمان می‌باشد. و مخالفت با فقیه جامع الشرایط که نایب امام است، مخالفت با امام، و مخالفت با امام، مخالفت با خداوند می‌باشد.
۴. انتظارواقعی
انسان منتظر، انسانی کوشا است، انسانی جهادگر و مبارز است که در مسیر اقامه‌ی توحید و استقرار ولایت از نثار هر چه دارد دریغ نمی‌ورزد.
چنانچه از حضرت علی(علیه السلام) حکایت شده:«کسی که چشم انتظار حاکمیت ما باشد، مانند مجاهدی است که در راه خدا به خون خویش غلطیده باشد.»
و جامعه‌ی منتظر جامعه‌ای پویا است، جامعه‌ای متحرک و فعال است که حاکمیت طاغوت را نمی‌پذیرد و بی‌عدالتی را بر نمی‌تابد. منتظر ظهور امام زمان بودن حرکت بسوی ظهور داشتن و به آرمان‌های موعود عمل نمودن است.
انسان منتظر نفس اماره را کنترل و شیطان را از خود دور می‌کند و خود را جهت استقبال از آقا امام زمان(عج) مهیا می‌کند. جهت استقبال از او لوح دل را از آلودگی‌ها و گناهان می‌شوید و خانه دل را به یاد خدا و با صفات حمیده و پسندیده‌ی انسانی زینت می‌دهد و الا امام زمان(عج) که به هر جایی پا نمی‌گذارند. نمی‌توان یک گوشه‌ی دل را از محبت دنیا پر کرد گوشه‌ی دیگر گناهان و … بعد به آقا بگوییم بیا بیا که سوختم، زهجر روی ماه تو؟ چگونه سوخته است انسانی که خود را برای ظهور آماده نکرده است.

میدونی ظهور بشه چی میشه ؟
بذار برات ساده با چند تا سوال توضیح بدم…
سوال :
میگم ؟ شما با چی در طول روز خیلی اذیت هستید ؟
شاید بگی داداش رضا ؟ من با فلان چیز تو زندگی خیلی اذیتم….
سوال بعدی :
میدونستی بعد ظهور امام زمان دیگه اون اتفاقه نیست و درست میشه ؟
شاید بگی : جدی ؟
منم میگم آره…جدی !
میبینی…
الان عاشق ظهور شدی…
بچه ها…
اگه میخواید آدمارو مشتاق امام زمان و ظهور کنید از همین ترفند استفاده کنید…
یعنی ببین طرف به چی مشتاقه…بعد بگو بعد ظهور اون زیاد میشه .
به نظر من بهترین راه برای به وجود آوردن احساس نیاز در کسی همینه…
وقتی زیبایی ها و پیشرفت و راحتی و موفقیتها و نعمات و خوبی و خوشی های زمان بعداز ظهور رو میگی اونوقت آدما عاشق زندگی توی اون دوران میشن…
بذار یه مثال دیگه برای احساس نیاز بزنم…
مثلا عاشقای تکنولوژی باید بفهمن شاخ ترین علوم و فنون و فناوری‌ها رو بعد از ‌ظهور میتونن داشته باشن و تجربه کنن یا مثلا عاشقای علم و دانش یا عاشقای سفر یا عاشقای پول و ثروت و عاشقای خودسازی همشون باید بدونن نهایت همه اینا بعد ظهور شکل میگیره…
وقتی اینو تبلیغ کنی همه مردم مشتاق ظهور میشن….
هر کسی بفهمه بعد ظهور چقدر امکانات و خوشی ها و زیبایی ها بیشتر میشه پس بیشتر هیجان داره برای ظهور ..
بخاطر همینه میگم اگه قدرت تجسمت زیاده بشین بعضی وقتا تجسم کن دوران پس از ظهور رو تا دیوونه ظهور بشی…
واقعا فکرشم زیباست…چه برسه به خود ظهور …
ولی وقتی کسی هیچی ندونه و فقط بشینه توی خونه و به همین دنیا اکتفا کنه و بگه همین خوبه…
خب…
نمیتونه درک کنه بعد ظهور چه اتفاقاتی میوفته و میگه زندگیم عالیه و به ظهورم نیاز نیست …
دانشگامو که میرم خونه هم که دارم ازدواجم که کردم و نمازمم میخونم. خب بسه دیگه….
هه‌…
ولی کسی که آگاه باشه هر روز علاقش به ظهور بیشتر میشه … و میدونه که چیو نداره !
ببین ؟
میدونستی بعد ظهور یه دختر با کلی طلا میتونه بره مسافرت… خب چرا نباید یه دختر آرزوی چنین سفر راحتی رو کنه ؟
تو یه سفر بخوای تنهایی بری همش میترسی پسرا اذیتت نکنن…مگه نه ؟ حتی میترسی بلندت کنن و بهت تجاوز بشه…
شک نکن ساعت دو شب بیرون بری صد در صد پسرا بلندت میکنن و سرت بلا میارن…
ولی ظهور شکل بگیره…هیشکی باهات کار نداره…
خب…
این تورو مشتاق نمیکنه برای ظهور ؟
این امنیت رو فقط تو ظهور میتونی تجربه کنی…
واقعا دوران بعد از ظهور خارق العادست …….
امنیت یه دختر فوله فوله!

 

میگن یه کسی میخواد به کسی کمک کنه…ولی کسی نیازمند نیست که بره کمک کنه…بخاطر همین به طرف التماس میکنه تا کمکشو قبول کنه…ولی چون همه ثروتمند هستن کسی کمک قبول نمیکنه خخخ.
واقعا مخ آدم هنگ میکنه…
چه دوران توپی هستش واقعا…
ِیعنی میشه من و تو باشیم و با چشم ببینیم ؟

میگن وقتی ظهور شکل بگیره از دل زمین طلا و نقره میزنه بیرون…انقدر همه طلا دارن که دیگه براشون عین آهن یه فلز عادی میشه !

دیگه کسی با هواپیما نمیره مسافرت !

همه طی السما میکنن !
طی السما از طی الارض بالاتره…
در واقع تمامی ماشین ها و هواپیماها دیگه میرن تو موزه و کسی سوارشون نمیشه !
همه با طی السماء سفر میکنن !

باورت میشه این چیزارو ؟

واقعا فوق العادست…
باورش سخته…ولی اگه بدونی چه اتفاقاتی در دوران پس از ظهور رخ میده تموم موهای بدنت سیخ سیخی میشه.

 

یه چی میگم بشین بهش فکر کن…
ببین..
ما تو عالم ذر خودمون خواستیم که تو دوران غیبت امام باشیم…چون خیلی اجر داره !
میگم ؟
دقت کردی ؟
وقتی به همه کارات میرسی و عمل میکنی و خیلی هم اتفاقا درست زندگی میکنی و سمت گناه نمیری و خلاصه همه چیت سر جاشه…اما بازم بعضی وقتا دلت میگیره ؟
به شدت معتقدم که این دل گرفتگی فقط بخاطر ندیدن امام زمانه…
چون روحت اینو تشخیص میده که یه چی نیست !
یعنی واقعا یکم زرنگ باشی قشنگ میفهمی روحمون میفهمه یه چیزی رو نداره…بخاطر همین بهونه میاره‌…
واقعا این بهونه آوردن ها بی دلیل نیست…
روحمون میفهمه که یه چیزی رو نداره…
هر وقت اینجوری شدی برای امام زمان دعا کن تا خدا ظهورشو نزدیک تر کنه…
یا برو تو همون دفتری که گفتم بنویس…
بعدش قشنگ میفهمی آروم شدی…
جانم به فدات آقا جان…
الهی همه ما فدات بشیم…
آقا جان…
ما زنده ایم که فقط به شما خدمت کنیم..
حست میکنم آقا جان…چقدر خوبه داشتنت…
ممنون که بهمون نظر کردی و تو این سالها تحملمون کردی و تنهامون نذاشتی…
خیلی دوست داریم..

 

آخر الزمان

••♥️••
آیا #امام‌زمان عج صدای منو میشنوند؟

آیت الله بهجت:
بين دهان تا گوش شما ڪمتر از يڪ وجب است، قبل از اينڪه حرف از دهان خودتان به گوش خودتان برسد، به گوش حضرت رسيده است.
او نزديک است، درد و دل‌ها را می‌شنود.
با او حرف بزنید و ارتباط برقرار کنید.
در زمان حضرت امام هادی(ع) شخصی نامه‌ای نوشت از يکی از شهرهای دور.
نامه‌ای نوشت ڪه آقا من دور از شما هستم. گاهی حاجاتی دارم، مشڪلاتی دارم،
به هر حال چه کنم؟
حضرت در جواب ايشان نوشتند:
«إِنْ كَانَتْ لَكَ حَاجَةٌ فَحَرِّكْ شَفَتَيْك»
لبت را حرڪت بده، حرف بزن، بگو.
ما از شما دور نيستيم

تاحالا شده با امام زمانت درد و دل ڪرده باشی؟:)
همین الان امتحان ڪن